2025. május 6, kedd - Ivett

Hírek

2021. Május 25. 15:59, kedd | Életmód
Forrás: Róka Eszter

Egészség: Minden, amit a teljes kiőrlésű gabonáról tudni kell

Egészség: Minden, amit a teljes kiőrlésű gabonáról tudni kell

Róka Eszter sporttáplálkozás-szakértő szerint már rég bizonyított tény, hogy minden egyes felnőttnek átlagosan legalább 50%-kal több teljes értékű gabonát kellene fogyasztania.

Napjaink leggyakoribb és legnépszerűbb gabonafajtája a búza, pontosabban az abból készült finomított fehér liszt. Mire figyeljünk oda és mennyit fogyaszthatunk belőle?

A teljes kiőrlésű gabonák esetén végzett kutatások szerint a bennük található fitonutriensek (fitonutriensek növényi eredetű ételeinkben található jótékony hatású vegyületek), ásványi anyagok, rostok és antioxidánsok csökkentik a szívbetegségek, az agyvérzés és bizonyos rákos megbetegedések kockázatát. Jó hatással vannak az emésztésre, csökkentik az elhízás- és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

A búzaszemnek csak a belső részét használják fel

A feldolgozás során eltávolítják a gabonamag csíráját és héját, ezáltal pedig elveszíti a vitaminokat és ásványi anyagokat, illetve a rosttartalom szinte egészét. Különösen a teljes kiőrlésű gabonaalapú élelmiszerek jó forrásai a B1-, B2-, B6-vitaminnak és vérképzésben nélkülözhetetlen folsavnak.

Napi 90 gramm az egészség védelmében

Ahhoz, hogy a napi 90 gramm mennyiséget biztosítsuk a szervezetünk számára, az alábbiakat fogyasszuk:

3 vékony szelet teljes kiőrlésű kenyér

1 ½ vastag szelet teljes kiőrlésű kenyér

1 csésze teljes kiőrlésű zab

1 csésze teljes kiőrlésű gabonapehely

½ csésze barna- vagy vadrizs (előfőzve az adag 195g/nap)

½ csésze quinoa

Kezdésnek cseréljük le a reggeli fehér lisztes pékárunkat – amit akár saját magunk is elkészíthetünk otthon – teljes kiőrlésű társára. Érdemes arra figyelnünk, hogy a teljes kiőrlésű liszt több vizet vesz fel s néhánynak kesernyésebb a liszt íz világa. Ha ebédre tésztát készítünk köretként, akkor főzzünk bátran durum-, tönköly- vagy, teljes kiőrlésű tésztát. Érdemes a fehér riszt is lecserélni barnára, bár ha rizst fogyasztunk, akkor a rost- és ásványi-anyag tartalma, illetve a benne található vitaminok miatt érdemes basmati rizst fogyasztanunk.

A teljes kiőrlésű termékekkel egészségesen és fitten indíthatjuk a napot, arról nem is beszélve, hogy ízletes és meleg főételt is tudunk készíteni belőle. A süteményt se vessük el teljesen, bár a cukrot érdemes más, természetes édesítőszerre cserélni.

Még több jótékony hatást érhetünk el, ha napi 225 gramm teljes kiőrlésű gabonát fogyasztunk. 90 gramm=0,375 csésze; 225 gramm=1 csésze

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 06. 14:33, kedd | Szlovák

Az Orvosi Szakszervezeti Szövetség jó ötletnek tartja egy új egyetemi kórház építését Pozsonyban

Az orvosi szakszervezetek rámutattak, hogy a 950 ágyas kórház építéséről bemutatott terv nem felel meg egy komplex nemzeti egyetemi kórház igényeinek.

2025. Május 06. 13:58, kedd | Sport

Vladimír Országh vezeti a szlovák válogatottat az idei hoki vb-n

Országh hét év után csatlakozott a jégkorong-válogatotthoz. Legutóbb 2018-ban állt a válogatott kispadján.

2025. Május 05. 14:19, hétfő | Sport

NBA: A Golden State győzött Houstonban és bejutott a konferencia elődöntőjébe

A Cleveland 112-121-re kikapott az Indianától a keleti konferencia elődöntőjének első mérkőzésén.

2025. Május 05. 13:59, hétfő | Kzélet

Sertéspestist állapítottak meg egy alsószemerédi gazdaságban

A Lévai Regionális Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal intézkedéseket rendelt el a járványkitörési területen. A betegség nem jelent veszélyt az emberekre.