2025. május 6, kedd - Ivett

Hírek

2023. Február 17. 13:00, péntek | Életmód
Forrás: webbeteg.hu

Mire jó probiotikum?

Mire jó probiotikum?

A szervezet tele van jó és rossz baktériumokkal, amelyeknek az egyensúlyban tartása kulcsfontosságú az egészségünkhöz.

A probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok (baktériumok vagy élesztők), amelyek a beleinkben élnek és számos pozitív hatást gyakorolnak a bélflóra egészségére. Segítenek megőrizni az egészséges baktériumok egyensúlyát a bélben, támogatják az emésztést és csökkenthetik a különböző betegségek kockázatát. Rendszeres fogyasztásuk segíthet megelőzni és kezelni a különböző bélproblémákat, például a puffadást, a hasmenést, az irritábilis bél szindrómát, valamint segíthetnek csökkenteni a koleszterinszintet és a vérnyomást is.

Az egyik legismertebb probiotikum a Lactobacillus acidophilus, amely megtalálható az élőflórás joghurtban és más tejtermékekben. A Bifidobacterium is egy fontos probiotikum, amely szintén megtalálható bizonyos élelmiszerekben. A probiotikumok számos formában elérhetők, beleértve az élőflórás joghurtot, a probiotikus italokat, a táplálékkiegészítőket és kapszulákat. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem minden probiotikum egyformán hatékony, illetve egyes probiotikumok hatása eltérő lehet az egyének között.

Ha bakteriális fertőzés miatt antibiotikumot szedünk, gyakran a bélben lévő egészséges baktériumok is elpusztulnak vagy károsodnak, hiszen a gyógyszer nem válogat a jó és a rossz baktériumok között. Az antibiotikum szedésének időtartama alatt és az azt követő egy héten keresztül kiváltképpen ajánlott a probiotikumok fogyasztása annak érdekében, hogy a szervezetünkben lévő egészséges baktériumokat támogassuk és pótoljuk.

Mikor szedhetjük még?

  • gyulladásos bélbetegségek kiegészítő terápiájaként
  • felső légúti allergiás megbetegedések során
  • ekcémában szenvedő betegeken végzett tanulmányban a probiotikumok szedését követő hat héttel a tünetek javulását észlelték.
  • utazás előtt - a megváltozott környezeti körülmények, eddig számunkra ismeretlen fűszerek használata, az utazás okozta stresszhelyzet is károsíthatja a bélflóránkat
  • a probiotikumok alkalmasak a hüvely normál flórájának helyreállítására és fenntartására is

De akkor mi a helyzet a prebiotikummal?

A prebiotikumok olyan rostok és egyéb anyagok, amelyek a bélben élő hasznos baktériumok tápanyagforrásai, azok növekedéséhez és szaporodásához szükségesek. Elsősorban olyan élelmiszerek tartalmazzák, mint a banán, a hagyma, a fokhagyma, a spenót, a paradicsom és az articsóka. A prebiotikumok javítják a bélmozgást, csökkenthetik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, valamint segíthetnek a cukorbetegség és az elhízás kezelésében is.

A prebiotikumokat és a probiotikumokat gyakran együtt emlegetik, hiszen a kettő kiegészíti egymást. A prebiotikumok elősegítik a probiotikumok hatékonyabb működését, mivel tápanyagot biztosítanak a hasznos baktériumoknak. Együttes fogyasztásuk elősegítheti az egészséges bélflóra fenntartását és javítását. Érdemes odafigyelni az étrendre, és olyan élelmiszereket fogyasztani, amelyek gazdagok ezekben a fontos tápanyagokban.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 06. 14:33, kedd | Szlovák

Az Orvosi Szakszervezeti Szövetség jó ötletnek tartja egy új egyetemi kórház építését Pozsonyban

Az orvosi szakszervezetek rámutattak, hogy a 950 ágyas kórház építéséről bemutatott terv nem felel meg egy komplex nemzeti egyetemi kórház igényeinek.

2025. Május 06. 13:58, kedd | Sport

Vladimír Országh vezeti a szlovák válogatottat az idei hoki vb-n

Országh hét év után csatlakozott a jégkorong-válogatotthoz. Legutóbb 2018-ban állt a válogatott kispadján.

2025. Május 05. 14:19, hétfő | Sport

NBA: A Golden State győzött Houstonban és bejutott a konferencia elődöntőjébe

A Cleveland 112-121-re kikapott az Indianától a keleti konferencia elődöntőjének első mérkőzésén.

2025. Május 05. 13:59, hétfő | Kzélet

Sertéspestist állapítottak meg egy alsószemerédi gazdaságban

A Lévai Regionális Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal intézkedéseket rendelt el a járványkitörési területen. A betegség nem jelent veszélyt az emberekre.