Hírek
2021. Augusztus 16. 12:07, hétfő |
Tech
Forrás: TechRadar
Mesterséges intelligencia előítéletek nélkül?

Az emberi faktor egyik velejárója az igazságosság tökéletlensége. Tudósok szerint a mesterséges intelligencia mindenki életére kihathat, hiszen az algoritmusok igazságosabbak.
Ismert tény, hogy ha a képfelismerő algoritmusok egy konyhát érzékelnek, akkor azt automatikusan a nőkkel hozzák kapcsolatba és például a további ajánlásoknál így kezelik a felhasználót. A számítógépek és a szoftverek az emberek által létrehozott adatbázisokból és mintákból tanulnak, így az emberek előítéleteit is átveszik. Joy Buolamwini, az MIT Media Lab kutatója és az Algorithmic Justice League vezetője, a szervezet a gépi tanuláson alapuló rendszerek előítéletei és sztereotípiái ellen harcol. Hasonlóképpen tesz az IBM programja is, amely azt vizsgálja, hogy a technológia által hozott döntések előítéletesek-e és ha igen, mennyire. A kérdés azért is fontos, mert egyre többször hoznak meg fontos döntéseket algoritmusok, amelyek különösen az oktatás, az igazságügy és egészségügy területén kapnak komoly szerepet. Szintén az előítéletes algoritmusok ellen küzd a Google.
Az MIT szakértői megállapították, hogy az általuk megvizsgált igazságügyi, banki és más algoritmusok esetenként előítéletesek például az alacsony jövedelműekkel szemben, ha az érintettek hitelt kérnek, állásajánlatra jelentkeznek vagy bíróság előtt állnak. Egy szegényebb személy például kisebb eséllyel fog óvadék ellenében szabadulni az előzetes letartóztatásból.
A kutatók ugyanakkor nem csak tanulmányozták az ilyen eseteket, hanem kifejlesztettek a mesterséges intelligenciához egy programozási nyelvet is, amely az eddigieknél pontosabban és gyorsabban tudja megállapítani, hogy egy adott algoritmus igazságosan járt-e el egy ügyben vagy sem. A Sum Product Probabilistic Language (SPPL) elsősorban azért készült, hogy lehetővé tegye a mesterséges intelligencia rendszerek egyszerűbb kifejlesztését. Az SPPL már számos sikert könyvelt el az adattisztítás és az automatizált adatmodellezés területén.
Feras Saad, az MIT doktorandusza rámutatott, hogy ugyan vannak már hasonló fejlesztések, de az ő rendszerük bizonyos modellekre van specializálva és optimalizálva, így ezerszer gyorsabban tud megoldásokat szállítani. Az SPPL így gyorsan és pontosan tud válaszolni olyan kérdésekre, mint: mennyire valószínű, hogy az adott modell egy 40 évesnél idősebb személynek is hitelt fog ajánlani, vagy jelenthet-e problémát egy elbírálásnál, ha az illető bevándorló vagy sem.
A fejlesztést vezető Vikash Mansinghka leszögezte, hogy az SPPL megmutatja, hogy a pontos valószínűségi következtetések elkészítése az ezzel foglalkozó szoftverek esetében nem csupán elméletben, hanem a gyakorlatban is lehetséges.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 06. 14:33, kedd | Szlovák
Az Orvosi Szakszervezeti Szövetség jó ötletnek tartja egy új egyetemi kórház építését Pozsonyban
Az orvosi szakszervezetek rámutattak, hogy a 950 ágyas kórház építéséről bemutatott terv nem felel meg egy komplex nemzeti egyetemi kórház igényeinek.
2025. Május 06. 13:58, kedd | Sport
Vladimír Országh vezeti a szlovák válogatottat az idei hoki vb-n
Országh hét év után csatlakozott a jégkorong-válogatotthoz. Legutóbb 2018-ban állt a válogatott kispadján.
2025. Május 05. 14:19, hétfő | Sport
NBA: A Golden State győzött Houstonban és bejutott a konferencia elődöntőjébe
A Cleveland 112-121-re kikapott az Indianától a keleti konferencia elődöntőjének első mérkőzésén.
2025. Május 05. 13:59, hétfő | Kzélet
Sertéspestist állapítottak meg egy alsószemerédi gazdaságban
A Lévai Regionális Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal intézkedéseket rendelt el a járványkitörési területen. A betegség nem jelent veszélyt az emberekre.