Hírek
2023. Január 25. 10:34, szerda |
Világ
Forrás: euronews.com
Finnország Svédországgal szeretne csatlakozni a NATO-hoz, de megteszi egyedül is
Finnország fontolóra veheti, hogy Svédország nélkül is csatlakozik a NATO-hoz, ha Törökország továbbra is blokkolja a katonai szövetségbe való belépésre irányuló közös törekvésüket.
Pekka Haavisto külügyminiszter egy kedd reggeli televíziós interjúban azt mondta, hogy mindkét skandináv ország NATO-csatlakozása abszolút prioritást élvez, majd hozzátette, hogy „készen kell állnunk a helyzet átértékelésére is".
"Történt valami, ami hosszú távon megakadályozná Svédország pályázatának előrehaladását?" – kérdezte Haavisto.
Úgy tűnik, a kérdésére a válasz igen.
Recep Tayyip Erdogan török elnök hétfőn kijelentette, hogy Törökország már nem támogatja Svédország NATo-kérelmét, miután egy dán szélsőséges a hétvégén Svédországban elégetett egy Korán másolatot.
Néhány órával kezdeti kijelentései után Haavisto egy sajtótájékoztató során pontosította mondandóját, mely szerint Finnország továbbra is a svédekkel együtt szeretne csatlakozni a NATO-hoz.
"Most azt mondta, amit mindig is hallgatólagosan, de korábban kimondatlanul hagyott, hogy továbbra is az a célunk, hogy ezt Svédországgal együtt szeretnénk belépni, de senki sem mondta ki eddig, hogy Finnország soha nem tenné meg egyedül is – sem Sanna Marin, sem Pekka Haavisto, de még Niinistö elnök sem.” – mondta Charly Salonius-Pasternak, a Helsinkiben működő Finn Nemzetközi Ügyek Intézetének (FIIA) tudományos főmunkatársa.
„Sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy amíg az ügy nincs lezárva, addig nem kell másra gondolni. A finn politika továbbra sem változott, de ha a tárgyalások kudarcba fulladnak, akkor el kell gondolkodnunk alternatív lehetőségeken is.” – mondta Salonius-Pasternak az Euronewsnak.
Egyelőre, különösen az április eleji finn parlamenti választások előtt, egyetlen komoly finn politikus sem állt ki mellszélességgel azért, hogy Svédországot hátrahagyva, egyedül lépjenek be a NATO-ba.
Finnország a május közepén tartandó török választások és a júniusi litvániai NATO-csúcs között egy lehetséges időablakot lát Törökország számára, hogy zöld utat adjon a NATO-pályázatoknak.
Ezt követően, ha továbbra sem érkezne változás Ankarából, akkor komolyabb megbeszélésekre lenne szükség, hogy az új helsinki kormány kitalálja, hogyan tovább.
Hogyan reagált Svédország?
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök kedd este Stockholmban újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy megérti azt a frusztrációt, amit Finnországban sokan éreznek amiatt, hogy még nem vették fel a szövetségbe, de nyugalomra szólította fel a NATO-tagságot ellenző svédeket, hogy értsék meg a biztonsági helyzet súlyosságát.
„Mind Svédországban, mind Svédországon kívül vannak olyan erők, amelyek meg akarják akadályozni, hogy Svédország NATO-tag legyen.” – mondta Kristersson, aki ősszel egy szélsőjobboldali politikai párt támogatásával került hatalomra. „És azt is látnunk kell, hogy vannak olyan provokátorok, akik meg akarják rontani Svédország kapcsolatait más országokkal, ami Svédország NATO-tagságának késleltetéséhez vezethet.” – tette hozzá.
forrás: euronews.com
Ezek érdekelhetnek még
2024. Szeptember 30. 11:56, hétfő | Világ
Dél-Korea energetikai együttműködési megállapodást írt alá Szlovákiával
Dél-Korea felajánlotta együttműködését az új atomerőmű-blokk projektjében.
2024. Szeptember 23. 13:25, hétfő | Világ
XTB: A kávé ára meghaladta az eddigi maximumot
A vállalat szerint a kávé árának emelkedésében a legnagyobb szerepet az időjárás és annak a kávé termelésére való hatása játssza.
2024. Augusztus 21. 10:04, szerda | Világ
Az 1968-as augusztusi megszállás véget vetett a prágai tavasznak és elkezdődött a “normalizáció”
Az invázió a második világháború vége óta a legnagyobb fegyveres akció volt Európában, amely 1968. augusztus 20. és 21. között kezdődött.
2024. Október 04. 11:35, péntek | Helyi
Lemond miniszteri posztjáról Zuzana Dolinková
Kritizálta többek közt a kormány konszolidációs intézkedéseit.