2024. május 1, szerda - Fülöp

Hírek

2021. Március 22. 17:27, hétfő | Tech

FAKE NEWS: Sokan nem tudják, hogy éppen álhírt osztanak meg a szociális hálón

FAKE NEWS: Sokan nem tudják, hogy éppen álhírt osztanak meg a szociális hálón

A tudósok bebizonyították, amit már tudtunk. Nem minden felhasználó külföldi ügynök és nem mindenki akar készakarva félretájékoztatni, egyszerűen csak fogalmuk sincs arról, mi az a kritikus gondolkodás, ill. szemlélet.

Az MIT kutatói kimutatták, hogy a közösségi portálokon politikai álhíreket terjesztő átlagemberek többsége valójában nem akar félreinformálni másokat. Éppen ezért megoldást jelenthetne, ha különböző jelölések segítenék a világhálón szörfölőket az egyes bejegyzések valódiságának a megállapításában.

David Rand, az MIT professzora kijelentette, hogy az emberek általában csak a valóságnak megfelelő tartalmakat szeretnék megmutatni másoknak. A közel 5000 amerikai állampolgár bevonásával elkészített tesztjükben a válaszolók közel 50 százaléka nyilatkozta azt, hogy az álhírek megosztása véletlenül történt, mert túl figyelmetlennek vagy stresszesek voltak, míg további 33 százaléka azért terjesztette az anyagokat, mert meg volt győződve arról, hogy azok korrektek. Csupán a 16 százalékuk ismerte el, hogy szándékosan így akart befolyásolni másokat.

Ziv Epstein, az MIT Médialaboratóriumának PhD-hallgatója hozzátette, hogy a tapasztalataik azt mutatják, hogy a felhasználóknak egyáltalán nem mindegy, hogy miket mutatnak meg másoknak. A probléma azonban, hogy a közösségi szolgáltatások üzemeltetőinek a jelenlegi dizájnok megalkotásakor fontosabb a látogatók elköteleződése, mint az, hogy tényszerűen igaz tartalmakat terjesszenek. Ahhoz, hogy az álhírek terjedését korlátozni lehessen, fontos lenne, hogy az emberek többet foglalkozzanak azzal, hogy a megosztott információk korrektek legyenek.

Az MIT tudósai az eredményeiket nyilvánosságra hozták a Nature hasábjain is. A Princeton és a New York-i Egyetem munkatársai 2019-ben megállapították, hogy az idős és konzervatív Facebook-tagok terjesztik a leggyakrabban az álhíreket. A 65 éves vagy idősebb felhasználók közel hétszer több álhírt osztottak meg, mint a 18 és 29 év közöttiek.

Címkék: álhírek, kutatás

Ezek érdekelhetnek még

2024. Március 13. 15:17, szerda | Tech

A Netflix után az HBO Max is letiltja a fiókmegosztást

A streaming platform ezt "jelentős lehetőségnek" tekinti a profit növelésére.

2024. Április 24. 16:54, szerda | Sport

Nadal csak akkor lép pályára a Roland Garros-on, ha versenyképes lesz

A Madrid Openen, egy sajtótájékoztatón elmondta az újságíróknak, hogy ha aznap kellene Párizsba mennie, akkor nem lépne pályára.

2024. Április 24. 16:24, szerda | Kultúra

A kormány elfogadta az RTVS-t megszüntető törvényt. Helyébe a Szlovák Televízió és Rádió - STVR lép

A törvény értelmében az STVR köteles lesz 23.30-tól 00.30-ig a televíziós és rádiós adásokban a Szlovák Köztársaság himnuszát játszani.

2024. Április 22. 09:32, hétfő | Bulvár

81 éves korában elhunyt Dušan Grúň

A legsikeresebb időszak számára az 1968 utáni volt, amikor a legtöbb slágerét rögzítette, mint például a Butterfly, a Plavovláska, a Kde si bola, keď tu hrmelo, a Malvína, illetve a Synček neplač.