Hírek
2024. Augusztus 26. 11:20, hétfő |
Kzélet
Forrás: teraz.sk
A szakértők szerint az aszály jelenti majd a legnagyobb problémát a mezőgazdaság számára

A tudósok azt jósolják, hogy a vízhiány problémája súlyosbodni fog Szlovákiában.
A szlovák mezőgazdaság számára az éghajlatváltozással kapcsolatos elsődleges probléma az aszály lesz - mondta Marek Živčák, a Szlovák Mezőgazdasági Egyetem Növény- és Környezettudományi Intézetének munkatársa a TASR-nek nyilatkozva. Rámutatott, hogy a vízhiányt nem csak a csapadék csökkenése okozza, hanem a felmelegedés miatt megnövekedett párolgás és a csapadék év közbeni eloszlásának megváltozása is, amelyek egyértelműen a globális felmelegedéssel összefüggő tényezők.
„A főbb növényfajok esetében statisztikailag még nem figyelhető meg olyan szisztematikus, hosszú távú csökkenés a hektártermésben Szlovákiában, amely az éghajlatváltozásnak lenne betudható. Ezzel szemben egyértelműen regisztrálhatunk évközi különbségeket, amelyekért az éghajlatváltozással összefüggő egyes tényezők, mint például az aszály vagy a csapadék egyenlőtlen eloszlása a felelősek” - tájékoztatott Živčák.
A tudósok azt jósolják, hogy a vízhiány problémái súlyosbodni fognak Szlovákiában. A sekélyebb gyökérzettel rendelkező mérsékelt tavaszi növények, mint például a tavaszi árpa és a borsó, érzékenyek az aszályra. Živčák szerint az is világos, hogy a zöldségtermesztés öntözés nélkül gazdaságilag nagyon kockázatos lesz.
„A hőmérsékleteknél nem szabad elfelejteni, hogy az éjszakai hőmérséklet jelentősebben emelkedik, mint a nappali maximumok. Az éjszakai hőmérsékletek emelkedését jelenleg intenzíven tanulmányozzák, és a terméshozam bizonyos mértékű csökkenésével is összefüggésbe hozzák, ami igaz, hogy rejtett, de az egész termést érinti, és így gazdaságilag jelentős” - tette hozzá Živčák.
A klímaváltozás azonban most már pozitív hatással is van a szlovákiai mezőgazdasági termelésre, mégpedig a hosszabb tenyészidőszak formájában, vagyis abban az időszakban, amikor a hőmérséklet az intenzív növénytermesztésre alkalmas tartományban van. Ez lehetővé teszi például a nagyobb hőmérsékletigényű növények termesztését, vagy a termofil növények termesztésének kiterjesztését az előhegységekre. Živčák szerint ez a terméshozamok növelésének helyi lehetőségét és kihívást jelent a termelők számára, akik a megváltozott körülményeket a saját előnyükre tudják fordítani.
„Ez azonban nem jelenti automatikusan a terméshozamok általános növekedését, mivel a pozitív hatásokat teljesen kiküszöbölhetik az olyan negatív tényezők, mint az aszály, az időjárási szélsőségek vagy a kórokozók. Várhatóan az éghajlatváltozással kapcsolatos negatív tényezők összességében érvényesülni fognak” - magyarázta Živčák.
A termelők különböző alkalmazkodási intézkedésekkel, például talajvédelmi technológiákkal, víztakarékos rendszerekkel, új vetési gyakorlatokkal, új növényfajtákkal és hibridekkel készülhetnek fel az előre jelzett éghajlatváltozásra. A növények öntözési infrastruktúrájának megteremtése szintén nagyon fontos alkalmazkodási intézkedés. Tágabb összefüggésben ide tartoznak a víz tájban való visszatartására irányuló intézkedések, az öntözővíz tárolására szolgáló víztározók építése, de a természetes biológiai sokféleséget támogató, ökológiailag funkcionális tájak létrehozása is.
Forrás: teraz.sk
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 27. 15:35, csütörtök | Kzélet
Ausztria katonai egységet küldött Szlovákiába a száj- és körömfájás elleni védekezés megerősítésére
A szlovák kormány kedden Szlovákia egész területére rendkívüli helyzetet hirdetett a betegség miatt.
2025. Március 26. 13:37, szerda | Kzélet
Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
Richard Takáč (Smer-SD) mezőgazdasági miniszter szerdán arról tájékoztatott, hogy újabb száj- és körömfájással sújtott marhatelepet fedeztek fel Magyarországon, ezúttal Levél község közelében.
2025. Március 25. 13:36, kedd | Kzélet
A kormány jóváhagyta a száj- és körömfájás miatti rendkívüli helyzet kihirdetését
A miniszterelnök elmondta, hogy a kormány kész megtéríteni a gazdákat ért károkat.
2025. Március 24. 14:16, hétfő | Kzélet
Napi 300 szarvasmarhát vágnak le a fertőzött bakai marhatelepen
A bakai állomány körülbelül 1060 tejelő tehénből, 50 magas ellésű üszőből és 220 borjúból állt. A gazdaság éves tejtermelése a járvány kitörése előtt 12 millió liter volt.